Home Pogoda artykuły Wiadomości Nagły wzrost aktywności Słońca

Menu użytkownika

Reklamy

Pomóż utrzymać tę stronę
Pietrek
 
Nagły wzrost aktywności Słońca PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wiadomości
Wpisany przez ap   
Niedziela, 07 Listopad 2010 14:43

Wyłaniający się zza niewidocznej z Ziemi części Słońca kompleks plam 1121 wykazuje bardzo dużą aktywność. Po raz pierwszy od kilku lat nasza gwiazda pokazuje, że wychodzi z uśpienia.

 

 

Na zachodnim skraju widocznej z Ziemi części tarczy Słońca pojawiła się grupa plam o numerze 1121. Chociaż na zdjęciach wygląda ona mało okazale, to jednak obfituje w bardzo silne wybuchy materii klasy M. Wczoraj wieczorem doszło do wybuchu klasy M5,4, który był największym na Słońcu od 2006 roku. Następnie w nocy zanotowano kolejne dwa wybuchy klasy M1 z obfitymi koronalnymi wyrzutami masy (CME), które są bardzo ważnym czynnikiem decydującym o powstawaniu zorzy polarnej w ziemskiej atmosferze.

Jeśli w kolejnych dniach plama 1121 będzie wciąż tak aktywna, jak ostatnio, to jest wielce prawdopodobne, że będziemy w końcu mieli szansę na podziwianie pięknej tańczącej zorzy polarnej. Szanse na zobaczenie zorzy nad Polską nie są duże, ale nigdy nie wiadomo, co stanie się z kompleksem plam w momencie, gdy znajdą się one naprzeciw Ziemi, kiedy w kierunku naszej planety emitowane są największe ilości wiatru słonecznego.

Pewne jest natomiast, że zorze polarne ujrzą mieszkańcy obszarów polarnych. Na przepiękny spektakl za mniej więcej tydzień mogą się szykować Skandynawowie. Zorza pojawia się na naszym niebie bardzo rzadko, mimo to jednak w ostatnim czasie zorze polarne mogliśmy oglądać w styczniu 2005 roku, jesienią 2004 i 2003 roku.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach i miesiącach aktywność Słońca była bardzo niewielka, o czym rozmawialiśmy z dr Zbigniewem Kordylewskim z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Cały wywiad z naukowcem oraz aktualne zdjęcie powierzchni Słońca z widoczną plamą 1121 po lewej stronie, zamieszczamy pod artykułem. www.twojapogoda.pl

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
:angry::0:confused::cheer:
B):evil::silly::dry:
:lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side:
:):P:unsure::woohoo:
:huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 
 

Szukaj w serwisie

Czas do 2012

Time now
24. May 2012, 13:09
Count to
21. December 2012, 12:00
Time left
210 days
23 hours
50 minutes

Nasza księgarnia

Kup i czytaj
Reklama
Reklama
Reklama