Home Teraźniejszość Ciekawostki Sygnał z Galaktyki M82

Menu użytkownika

Reklamy

Pomóż utrzymać tę stronę
Pietrek
 
Sygnał z Galaktyki M82 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
Ciekawostki
Wpisany przez bogusia   
Poniedziałek, 19 Kwiecień 2010 04:19

Brytyjscy naukowcy potwierdzili, że od maja ubiegłego roku odbierają z kosmosu przedziwne sygnały. Z ich ekspertyz wynika, że w sąsiedniej galaktyce znanej jako M82 znajduje się kosmiczny obiekt, które emituje fale radiowe w nieznany dotychczas sposób.

 

Odkrycie zostało zaprezentowane podczas odbywającej się niedawno konferencji astronomów w Glasgow. W czasie spotkania ujawniono, że w trakcie zeszłorocznej obserwacji gwiezdnej eksplozji w galaktyce M82 specjaliści natrafili też na ślad emitowanych z układu fal radiowych. Sieć znajdujących się w Wielkiej Brytanii radioteleskopów MERLIN wychwyciła czysty sygnał, który wyłonił się w ciągu zaledwie kilku dni. Jego widmo od tamtego czasu pozostaje niezmienne.


"Nie mamy pojęcia, co to jest." - powiedział bez ogródek Tom Muxlow z Jodrell Bank Centre for Astrophysics, jeden ze współautorów odkrycia. "Obiekt uaktywnił się bardzo gwałtownie w ciągu kilku dni i nie wykazuje żadnych oznak zanikania od pierwszych miesięcy istnienia."


Odbierane fale radiowe nie pasują do znanych dotychczas wzorców. Nie są podobne ani do fal wysyłanych przez czarne dziury ani przez supernowe. - poinformował serwis "New Scientist". Jeden z pozostałych wariantów, który przez niektórych jest jeszcze rozpatrywany zakłada, że sygnał emituje jakiś mikrokwazar, ale i tu jest jedno "ale". Jeszcze nigdy nie zarejestrowano fali radiowej emitowanej przez tego typu obiekt, która byłaby tak żywotna i intensywna. Poza tym mikrokwazary emitują też promieniowanie rentgenowskie, a w tym wypadku go nie stwierdzono. Nic więc dziwnego, że część naukowców całkowicie odrzuciła już wersję z mikrokwazarami. Galaktyka M82 oddalona jest o 10 milionów lat świetlnych.

 

Oryginał w jęz. angielskim :
http://www.newscientist.com/article/dn18775-mysterious-radio-waves-emitted-from-nearby-galaxy.html

Przedruk na polski:
niewiarygodne.pl/

 

 Czytaj także

 

Tajemniczy słup światła nad piramidą Chichen Itza

 Nieoficjalne wyprawy na Księżyc - Apollo 18, 19 i 20

Wywiad z obcym?

Bułgarscy naukowcy rozmawiają z kosmitami

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
Anonimowy   |2011-04-20 11:52:54
Artykuł spreparowany, przeczytajcie sobie po angielsku, całkowicie inaczej. Niewiem kto to tłumaczył ale komuś zależy żeby zrobić sobie artykuł pod publikę.
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
:angry::0:confused::cheer:
B):evil::silly::dry:
:lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side:
:):P:unsure::woohoo:
:huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

Zmieniony: Poniedziałek, 19 Kwiecień 2010 07:53
 
 

Szukaj w serwisie

Czas do 2012

Time now
25. May 2012, 07:09
Count to
21. December 2012, 12:00
Time left
210 days
5 hours
50 minutes

Nasza księgarnia

Kup i czytaj
Reklama
Reklama
Reklama